Chlpačky

Podobne ako pestrice, aj chlpačky sú obrovská skupina múch, na svete je známych viac ako päť tisíc druhov, ale v miernom pásme ich žije relatívne málo, na Slovensku iba asi 70 druhov. Napriek tomu je to atraktívna, zaujímavá a zároveň málo preskúmaná skupina múch. Larvy chlpačiek žijú ako parazitoidy, t.j. spočiatku sa iba priživujú na tele hostiteľa ako kliešť, ale ku koncu larválneho vývoja hostiteľa definitívne zabijú a skonzumujú. Napádajú výhradne iné druhy hmyzu, takže človek sa ich nemusí báť.

Medzi známych hostiteľov patria napr. lajniaky, potemníky, kutavky, mravcolevy, znášky lúčnych koníkov, húsenice a dokonca aj samotárske včely. Imága majú veľmi svižný a ľahký let a podobne ako pestrice dokážu „stáť“ vo vzduchu, najmä keď sajú nektár z kvetov. Samičky môžeme pozorovať aj pri konzumácii peľu, ktorý potrebujú na tvorbu vajíčok.

Typické jarné chlpačky rodu Bombylius sa dajú ľahko spoznať podľa chlpatého tela a dlhého cuciaka, mnohé druhy majú nápadne pigmentované krídla.

Počas leta patria k najbežnejším chlpačkám druhy s krátkym cuciakom, najmä druhy rodu Hemipenthes, Anthrax a Villa. Často sa dajú pozorovať, ako sa slnia na holej zemi popri prašných cestách.

Okrem týchto veľkých a pomerne nápadných druhov poznáme aj drobné a nevýrazné druhy rodu Phthiria, ktoré na prvý pohľad pripomínajú skôr komáre. Dajú sa vzácne pozorovať na žlto kvitnúcich nátržníkoch počas leta, najmä v piesčitých oblastiach.

Ešte menšia je chlpačka Glabellula arctica, veľká len asi 2 mm. Vyskytuje sa vzácne a vyvíja sa v mraveniskách lesných mravcov rodu Formica. Zaujímavé je, že chlpačky rodu Glabellula sa našli aj v jantári starom 50 mil. rokov a sú takmer navlas rovnaké, ako dnešné druhy.

Fotogaléria

Spoznajte ďalšie opeľovače

Samotárky

Samotárky

Viac info

Čmeliaky

Čmeliaky

Viac info

Pestrice

Pestrice

Viac info