Čmeliaky

Čmeliaky sa vyznačujú mierumilovnou povahou, robustným chlpatým telom a nápadným sfarbením. Druhovo je to pomerne chudobná skupina – na svete žije iba okolo 250 druhov čmeliakov, na Slovensku je to 37 druhov. Čmeliaky sú prevažne chladnomilné včely, najviac druhov žije v severských a horských oblastiach. Nepriaznivému počasiu čelia tak, že si udržujú telesnú teplotu asi 35°C, vďaka čomu sú aktívne aj pri pomerne nízkych teplotách, a dokonca aj za mierneho dažďa a vetra. To však nie je zadarmo a čmeliaky potrebujú na udržiavanie telesnej teploty pomerne veľké množstvo nektáru.

Na jar, keď sa prezimovaná kráľovná vynorí spod zeme, hľadá si najskôr niečo „pod zub“ a neskôr vyhľadá vhodné miesto na založenie hniezda: opustená hrabošia nora, dutina v strome, vtáčia búdka alebo trs trávy. V hniezde znesie niekoľko vajíčok a začne na nich „sedieť“ – zahrieva ich svalovým trasom. To je energeticky náročné a kráľovná si vopred nazhromaždila zásoby medu vo voskových „hrncoch“. Vyliahnuté larvičky sa živia peľovo-nektárovým bochníkom. Keď ide všetko podľa plánu, o niekoľko týždňov sa liahnu robotnice prvej generácie. Sú výrazne drobnejšie, ako kráľovná a tá sa od tejto chvíle venuje iba starostlivosti o hniezdo, kým robotnice zháňajú potravu.

Hniezdo postupne rastie a keď dosiahne niekoľko sto jedincov (veľkosť rodiny závisí od druhu), kráľovná pachovým signálom inštruuje robotnice, že je čas vychovať pohlavnú generáciu: samcov a budúce kráľovné. Výchova kráľovien vyžaduje veľké množstvo potravy a jej dostupnosť je v tomto čase extrémne dôležitá. Trúdi opúšťajú hniezdo obyčajne v predstihu a čakajú na kráľovné, ktoré sa pária jediný krát v živote. Oplodnená kráľovná sa pred uložením na zimný spánok snaží „vypásť“ na nektári, aby v dobrom zdraví prečkala jeseň a zimu.

Fotogaléria

Spoznajte ďalšie opeľovače

Samotárky

Samotárky

Viac info

Pestrice

Pestrice

Viac info

Chlpačky

Chlpačky

Viac info